تکاپوی شرکت‌های نفتی آمریکا برای دیدار با وزیر نفت ایران

بر اساس این گزارش شرکت‌های نفتی آمریکا نیز که چندین دهه است از فعالیت در ایران محروم شده‌اند هفته گذشته در جریان سفر هیئت ایرانی به نیویورک برنامه ریزی‌هایی برای دیدار با وزیر نفت ایران انجام داده بودند.

در عین حال بیژن نامدار زنگنه با رئیس جمهور در این سفر همراه نشد و در آخرین دقایق گفته شد که سفر وی لغو شده است.

مدیر ارشد یک شرکت نفتی آمریکا دراین‌باره گفت: ما مایل به مذاکره با ایران هستیم. ایران از پتانسیل قابل ملاحظه‌ای برخوردار است. شرکت وی خواستار مذاکره با وزیر نفت ایران در مورد انجام فعالیت‌های اکتشافی در این کشور شده بود.

وی افزود: زمانی که تحریم‌ها لغو شود مسلماً ما به سرمایه گذاری در ایران تمایل نشان خواهیم داد اما شرایط قراردادها نیز باید جذاب باشد.

بر اساس این گزارش شرکت‌های آمریکایی کونوکو، شورون، اکسون موبیل و آنادارکو از سال 1979 که بخش انرژی ایران ملی شد با درجات مختلف برای حضور در ایران علاقه نشان داده‌اند.

به‌گفته منابع غربی،‌ مقامات شرکت‌های نفتی آمریکا و اروپا فرصت‌های جدیدی را برای ملاقات با مقامات نفتی ایران جست‌وجو خواهند کرد.

یک مقام ارشد نفتی اروپا دراین‌باره گفت: «هیچ تحریمی در مورد مذاکره با ایران وجود ندارد».

بر اساس این گزارش وزیر جدید نفت ایران مدیران بخشهای مختلف صنعت نفت ایران را از بین افرادی که روابط دوستانه‌ای با غرب دارند برگزیده و خواستار مرور در مفاد قراردادهای بیع متقابل است.

در عین حال شرکت‌های نفتی معتقدند پیشرفت در گشوده شدن درهای میادین نفت و گاز ایران به‌سوی‌شان به‌کندی انجام می‌گیرد.

شرکت‌های آمریکایی طی سالهای اخیر تلاش‌های ناکامی را انجام داده‌اند اما مجبور شده‌اند تنها بهره برداری شرکت‌های اروپایی رقیب خود از منابع ایران را نظاره کنند.

شرکت‌های کونوکو و شورون در دهه 2000 برای فعالیت در میدان نفتی آزادگان که در مقابل میدان نفتی مجنون عراق قرار دارد و همچنین برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی علاقه نشان دادند.

این شرکت‌ها خواستار لغو تحریم‌های واشنگتن علیه صنعت نفت ایران شدند اما سیاست‌های ضدایرانی جرج بوش و قرار دادن ایران کنار عراق و کره شمالی به‌عنوان محور شرارت این امیدها را به باد داد.

 
/ 0 نظر / 17 بازدید